1362019

Byrå, av Carl Magnus Herlin (verksam 1767-1809), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 550 - 3 990 EUR
3 700 - 4 170 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva i röd kalksten. Tre lådor. Längd 117, bredd 59, höjd 81 cm. Nyckel medföljer. Med tre kronor EXP stämpel. Stockholm snickarämbetes runda stämpel. Signatur CMHL.