209
1291665

Bägare, Nils Dahl, silver, Linköping (verksam 1739-1786).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 600 - 1 780 EUR
1 670 - 1 850 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, på räfflad fot, slät med vågband samt på livet graverade vapen för ätterna Gripenwald och Frölich samt initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 330 gram.

Proveniens

Erik Gripenwald (1692-1750) och hans tredje fru Elisabeth Frölich (1687-1765) - gifta 1727.