212
1070195

Mikael Nyberg, ljusstakar, s.k. spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1787, Gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund fot, släta med bladsnitt. Ljusmanschetterna med mästarstämpel. Höjd 14 cm, total vikt 287 gram

Proveniens

Bukowskis höstauktion 2009, A554, katalog nr 488 (felaktigt daterade 1788)
Rolf Schmitz Collection