241
1354702

Firma Alexandre Gueyton, 12 st skedar, silver ur Youssopovs Skandinaviska servis, Paris, 1800-talets andra hälft,

Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
1 940 - 2 120 EUR
2 030 - 2 210 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Handtag dekorerade med flät-mönster och ätten Youssopos vapensköld. Importstämplar S:t Petersburg. Etui med monogram JB. 91 standard, längd 19,5 cm. Vikt 950 g.

Prins Nikolai Youssopov (1827-1891), en rådgivare vid den ryska ambassaden i Paris, gav den välkände silversmeden Alex Gueyton i uppdrag att skapa en rikt ornamenterad silverservis med ryska medeltida ornament och ätten Youssopovs vapensköld. Denna silverservis blev senare känd som den skandinaviska servisen och flyttades så småningom till ättens residens i Ryssland. En del av den omfattande servisen såldes efter den ryska revolutionen på auktioner i väst i slutet av 1920-början av 1930-talet.