253
1331293

Snusdosa, silver med camée av agat signerad på grekiska av Luigi Michilini Frankrike, efter 1838.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Oval form med infattad camée på locket. Invändigt förgylld. Caméen signerad: ΜΙΧΕΛΙΝΙ. Längd 8 cm. Total vikt 72 g.

Smärre slitage.

Luigi Michelini (verksam från ca 1810-) Michelini var gesäll hos den store mästergravören Guseppe Girometti (1780-1851) i Rom. Han slog sig senare ned i Paris och är där upptagen i engelsmännens "Pocket Companion" 1839 där han anses vara den bäste av gravörer. Han ställde ut flera caméer på Paris Salongen 1855. Michelini signerade ibland på grekiska.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
80 000

ditt bud
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK