255
1356881

Paradkopp med fat, "The Demidoff cup", guld och emalj, Gabriel-Raoul Morel, Paris, daterad 1824.

Utropspris
4 000 000 - 6 000 000 SEK
353 000 - 530 000 EUR
368 000 - 552 000 USD
Klubbat pris
3 300 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

20 karat, urnformad kopp med reliefdekor i form av vin- och akantusranka samt akantuspalmetter, runt kanten bladstav, uppsvängd delvis godronerad hänkel. På livet tre infattade miniatyrer i emalj troligen av Pierre-Henri Sturm (1785-1869) föreställande utvinning av guld, koppar respektive järn ("mine d´or; Mine de Cuivre; Mine de fer"). Fatet med vin- och akantusranka runt brättet. Undersidan av fatet graverad gåvoinskription: " Cette Tasse a été faite avec le premier or trouvé à Nijnotaguilsk gouvernement de Perme en Sibirie l´Année 1824 et donnée a Anatole Demidoff par son père". Både kopp och fat med stämplar. Koppens höjd 17,5 cm, fatets diameter 16,2 cm. Total vikt 776,3 gram (kopp 473 g, fat 303,3 g,). Gabriel-Raoul Morel (verksam 1797-1832) kan räknas som en av de främsta franska guldsmederna och dostillverkarna under 1800-talets första del och han levererade till både Napoleons och Louis XVIII:s hov.

Proveniens

Beställd 1824 av greve Nikolai Demidoff (1773-1828) och given som gåva till sonen;
Anatole Demidoff (1813-1870) prins av San Donato (från 1837). troligen i arv till hans brorson;
Paul Demidoff (1839-1885) 2:e prins av San Donato
Förvärvad efter hans död av
Sir Charles C Wakefield (1859-1941) 1:e Viscount Wakefield (från 1934) därefter hans änka,
Viscountess Sarah Frances, f. Graham (1858-1950)
Såld Christies, London 7 november 1945, “property of the Rt. Hon Viscountess Wakefield”, katalognummer 120
Förvärvad i handeln London, sannolikt på 1950-talet,
av en svensk privat samlare,
därefter i arv till nuvarande ägare.

The Connoisseur, vol XLVI, September-December 1916: The Mansion House and Sir Charles C. Wakefield´s Collection, sidan 76, avbildad sidan 75.
The Connoisseur, vol LVI, Mars 1920: Old silver in the Collection of Sir Charles Wakefield, Bt., C.B.E., sid 161