258
1347173

Åkdyna, rölakan, ca 106 x 44 cm, Skåne 1807, sannolikt Skytts härad.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Mörkt brunblå botten med polykrom dekor av åttabladsstjärnor, stiliserade blommor, träd och fåglar samt inskription och datering AAS 1807. Viggmönstrad bård. Uppspänd på ram.

Ställvis något slitage, något smutsig, obetydliga fläckar, hål och lagningar, smärre skador. Ett skadat hörn.

Tilläggslista

sannolikt Skytts härad.