259
1356419

Täcke, rölakan, ca 197,5-201,5 x 122-125 cm, Skåne 1825, Villands härad.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris

Signerad och daterad EAD 1825. Två ihopsydda våder. Mittfältet med fyra rader polykroma oktogoner, stiliserade livsträd, fåglar, blommor och åttabladsstjärnor. Sicksackmönstrad bård med stiliserade fåglar och blommor.

En svag röklukt. Obetydligt slitage och smutsig, smärre fläckar. Långsidornas kanter med något slitage.

Proveniens

Vävt 1825 av Elna Andersdotter (född 1802); ärvd i familjen. All historik finns.

Enligt uppgift utställd både i Wien och på Baltiska utställningen i Malmö 1914.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus län utgifven af länets Hemslöjdsförening - , häftet 2, Malmö 1916, plansch 97, text sid 51; Utställningskatalog Willborg, Peter: Skånsk Allmogevävnad 1700-1850,Stockholm 1989, sidorna 45-46, nr 42; ICOC XII, 2011 Stockholm, Stockholm/Värnamo 2012, redaktör Granlund, Anette, text och färgplanscher sid. 124-125.