261
1317885

Vävd tapet, "David och Goliath", gobelängteknik, ca 272 x 283-289 cm, Flandern, möjligen 1500-talets andra hälft

Utropspris
75 000 - 80 000 SEK
6 660 - 7 100 EUR
6 940 - 7 410 USD
Klubbat pris

eller senare, sannolikt Bryssel. Ur sviten Davids berättelser på Eriksberg i Ehrenstrahlssalongen med full bård: där vapen för en Furstbiskop Julius Julius Echter von Mespelbrunn Würzburg (död 1617). Enligt tradition krigsbyte från 30-åriga kriget 1631 från slottet Marienburg. Stor polykrom stridsscen i grönskande landskap, i fonden armé. Två sidor med bred bård med arkitektur, härförare, blomvaser, musiker, frukter, blommor och bladverk. Ull och silke. Fodrad.

Beskuren, blekt. Bården saknas upp- och nertill. Något slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ivävningar.

Proveniens

Myrö herrgård, Närke, i gavelkabinettet; Annat motiv ur serien Davids historia: kung Saul låter bära fram sin rustning till David som erbjuder sig att slåss mot Goliath, Ehrenstrahlsalongen, Ericsbergs slott. Denna tapet har komplett bård med vapen för Furstbiskop Julius Echter von Mespelbrunn (18 March 1545 – 9 September 1617) som blev Furstbiskop av Würzburg från 1573. Han föddes på Mespelbrunn slott, Spessart (Nedre Franken) och dog i Würzburg. Taperterna är enligt tradition krigsbyte från 30-åriga kriget 1631 från slottet Marienburg.

Jämför utställningen "Julius Echter Patron der Künste", 25.06.2017–24.09.2017, Martin von Wagner Museum der Universität Würzburg. Om utställningen: https://www.ernst-von-siemens-kunststiftung.de/ausstellung/julius-echter-patron-der-kuenste.html

Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början: Nerike, Stockholm 1911: Myrö, sid 12, plansch sid 17; Slott och Herresäten i Sverige: Närke, Västmanland, Söderberg, Bengt G. med bidrag av Nisbeth, Åke, Malmö 1969: Myrö, sid 145-146, plansch sid 148.
Jämför Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början: Södermanland, Stockholm 1908: Ericsberg, plansch sid 13, sid 17-18. Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant à des collections privées de la Suède, Stockholm 1928, textdelen nr 25 sid 33-35 och bilddelen nr 24; Slott och Herresäten i Sverige: Södermanland I, Söderberg, Bengt G. med bidrag av Schnell, Ivar och Särnstedt, Bo, Malmö 1968: Ericsberg, sid 128, plansch sid 127.