267
1291496

Vävd tapet, “La poesie pastoral”, gobelängteknik, ca 251,5 x 283 cm, efter Boucher, Frankrike 1700-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Polykrom pastoral scen med träd, blommor och herdinna spelande flöjt för två får. Inskriptioner: "Pastorum Carmina Ludo" och "La Poesie Pastorale". Bård med blommor och i hörnen krona. Ull och silke. Fodrad.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, konserverad, lagningar, kompletteringar, smärre skador. Bården möjligen från en annan samtida tapet.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

400. Domenico Bianchi, "Globe".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK