270
1347781

Matta/sängtäcke, antik Alpujarra, ca 228 x 169 cm, Andalusien, Spanien, daterad 1776.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Vävd i tre våder. Mörkblå botten med stiliserade blomvaser och blommor i gult, rött och benvitt. Mittmedaljong med krönt dubbelörn, fåglar och heraldiska symboler samt text: SOIED.N.JULIANRUIZ. NETEXIOENYEJEN JOSEFA LOPEZ Â D 1776. Röd huvudbård med urnor, blommor, liljor och fåglar. Mörkblå ytterbård med blomranka. Fodrad.

Något ställvis hårt slitage, skador, lagningar, hål, smärre fläckar.

Proveniens

Har ingått i den kända Wher Collection, Schweiz, köpt på 1970-talets mitt hos BudHolland, Chicago, som köpt mattan i Spanien; Bukowskis Internationella vårauktion 1998, katalognummer 0508:1406.

Jämför med föremål i L.A. Mayer Museum for Islamic Art i Jerusalem.