272
1324177

Matta, antik Anatol, ca 128 x 104,5-108 cm (samt kortsidorna med ca 8-10 cm slätväv).

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
530 - 618 EUR
552 - 645 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Rött bönefält och nisch med polykrom medaljong och stiliserade blom- och bladmönster. Bred mörkbrun huvudbård med stiliserad blom- och bladranka.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, malskador. Kortsidornas slätväv med slitage, en kortsidas slätväv med skadad kant.