Rött bönefält och nisch med polykrom medaljong och stiliserade blom- och bladmönster. Bred mörkbrun huvudbård med stiliserad blom- och bladranka.
Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar, malskador. Kortsidornas slätväv med slitage, en kortsidas slätväv med skadad kant.