287
1306968

Matta, antik Indisk, sannolikt Agra, ca 467,5-474 x 369,5-374 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 390 - 6 150 EUR
4 660 - 6 530 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Röd botten med spaljéliknande dekor med polykroma stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stiliserad blad- och blomranka. Flera smala bårder.

Beskuren. Något slitage, fläckar varav några hårda och ställvis sköra, några missfärgade områden, malskador, lagningar, skador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

522. Vivianna Torun Bülow-Hübe, collier med hänge, modell 410 och hänge 301, sterlingsilver, Georg Jensen, Köpenhamn.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK