287
1306968

Matta, antik Indisk, sannolikt Agra, ca 467,5-474 x 369,5-374 cm.

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 740 - 6 640 EUR
5 430 - 7 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Röd botten med spaljéliknande dekor med polykroma stiliserade blommor. Benvit huvudbård med stiliserad blad- och blomranka. Flera smala bårder.

Beskuren. Något slitage, fläckar varav några hårda och ställvis sköra, några missfärgade områden, malskador, lagningar, skador. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna med smärre skador.