289
1356409

Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med stort arabesk-, palmett- och blomranka.

Obetydligt slitage, smärre fällningar. Långsidorna med obetydliga trampveck, baksidan med obetydliga malskador.