Spelbord, Stockholmsarbete från 1700-talets sista del, Sengustavianskt.
Mahognyfanerat. Halvmåne form med fällskiva. Raka nedåt avsmalnande ben. Dekor med pärlstav, fleuron samt konsoler. Låda i bakre sarg. Diameter 89, bredd 44, höjd 76 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in