306
1324178

Matta, antik Melas bönematta, ca 154-158 x 100-106 cm (samt kortsidorna med ca 1 respektive 3,5 cm slätväv), Anatolien.

Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
613 - 701 EUR
638 - 729 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Rött bönefält och benvit nisch med polykroma stiliserade blommor. Bred rödgul huvudbård med stora och små stiliserade blommor. Benvit ytterbård med blommönster.

Slitage, ställvis hårt. Smutsig, fläckar, lagningar, smärre skador och hål. Något skadade sidor.