Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
312
1324175

Matta, antik/semiantik Shirvan sannolikt, ca 178-180 x 125-129,5 cm (kortsidorna inklusive 2-2,5 cm "slätväv"),

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
581 - 678 EUR
665 - 776 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Kaukasien. Mörkblå botten med benvitt och polykromt spaljé-, blom- och arabeskliknande mönster. Blå huvudbård med så kallat kufiskt mönster. Flera smala bårder.

Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, smärre trampveck, skador och lagningar. Sidorna med trampveck och skador, kortsidornas baksida bandkantade.