Madeleine Pyk – en samling F769
314
1325242

Matta, semiantik Täbris, ca 528-535 x 346,5-352,5 cm, signerad Farhan.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 120 - 9 490 EUR
8 140 - 10 900 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Röd botten med stort klassiskt persiskt palmettmönster med mindre blommor, blad och drakliknande ornament i olika färger. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka samt smärre molnband och blomslingor. Inre sekundärbården med kartusch med signaturen.

Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, malskador, smärre lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.

Mönstret går tillbaka till persiska palmettmönstrade 1600-talsmattor, safavid-dynastin.