Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
32
1361637

Biblioteksbord, 1800-talets första del, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat i mahogny. Med åtta balusterformade ben. Med tre lådor i sarg. Skiva klädd i läder. Längd 200, bredd 87 höjd 75 cm.

Proveniens

Teleborgslott, Växjö, Småland. Familjen Bonde.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början , Småland. Stockholm 1900. Se sid 31.