325
1351147

Praktpokal med lock, glas. Böhmen, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Konande cuppa, balusterben, stor fot, etsad, slipad och graverad dekor. Central med vapensköld med stående tvåsvansat lejon. Höjd 41 cm.

Slitage.

Proveniens

Köpt på auktion från Jack Levinovitz (1928‑2018) Samling.