Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
38
1359635

Konsolbord, av Jonas Frisk (mästare i Stockholm 1805 - 1849), Sengustavianskt.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 310 - 9 750 EUR
8 490 - 11 300 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllt och bronserat. Skiva i grå marmor. Ben med korgflätning och klassiserande maskaroner. Signerat J Frisk. Längd 87,5, bredd 41, höjd 87 cm.

Proveniens

Lennartsnäs, Näs socken Uppland, familjen af Ugglas.