389
1346100

G Möllenborg garnityr med ett armband, ett par örhängen och en brosch 18K guld

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
29 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

bredd armband 21 - 37 mm, inre diameter ca 63 mm, mått brosch 35 X 50 mm, mått örhängen 7 X 40 mm, totalvikt 74 g. Stämplade GM, Stockholm 1846 och 1847. Anpassat etui medföljer.

Proveniens

Ursprungligen minnesgåva från familjen Piper på Krageholm, därefter i arv till nuvarande ägare.