434
1337310

Kejserlig presentationsbrosch, Karl Hahn, verkmästare Alexander Treiden, S:t Petersburg 1908-1911

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
876 - 1 320 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

Guld i form av krönta kejserliga dubbelörnen inom lagerkrans på en vriden pinne, besatt med tre diamanter; en gammal briljantslipad och två rosenslipade, samt två blå safirer.
Fästöglan med verkmästarinitialer och guldstandard 56, nålen med verkmästarinitialer samt otydlig stämpel (guldstandard?). Längd 4 cm. I originaletui av rött skinn med kejserliga dubbelörnen.

Proveniens

Enligt familjeuppgift given till fröken Emma-Lisa Jansson anställd vid svenska hovet på 1900-talets början.
Därefter i arv.

Tillander-Godenhielm, Ulla: The Russian Imperial Award System 1894-1917, Helsinki 2005, jmf sid 199, 384-385 samt 484

Juvelerarfirman Karl Hahn var en av de större leverantörerna till det ryska kejserliga hovet av presentationsgåvor. Firman upphörde 1911 och haltstämpeln på auktionens brosch infördes 1908 vilket ger ramarna för tillverkningstiden.
1909 gör kejsarparet, Nicholaus II och Alexandra ett officiellt statsbesök i Sverige. Vid detta tillfälle delades ett stort antal gåvor ut de flesta idag svåra att identifiera. Möjligen gavs denna brosch vid detta tillfälle.