540
1352231

Brosch guld och silver med gammalslipade diamanter

Utropspris
325 000 - 350 000 SEK
28 500 - 30 700 EUR
29 600 - 31 900 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

totalvikt ca 18.25 ct, kvalitet ca H-J vs -si, mått 53 X 45 mm, totalvikt 15 g. Anpassat etui medföljer.

Reverse with later brooch fitting

Proveniens

Gåva från PA Tamm (1774-1856) till dennes andra hustru Johanna Charlotta Ehrenbill (1773-1832), därefter i arv i familjen. Tamm var son till Gustaf Tham och Cristina Maria Grill och en central gestalt i Sverige under den första delen av 1800-talet, vid sin död var han en av Sveriges rikaste män. I bouppteckningen efter Ehrenbill nämns en så kallad sevignée som möjligen är samma brosch Bukowskis nu säljer.