579
1351038

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Höstlandskap, Beaumont-le-Roger

Signerad Julia Beck och daterad Septembre 1911. Gåvodedikation: "Fru Robert af Julia Beck 1912". Duk 89 x 35 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Roberts ägo (i gåva direkt från konstnären); Herr Valdemar Sjöberg; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 298, "Julauktionen", 12 - 14 december 1934, kat. nr 3 (under titeln "Höstlandskap"); L. Arfwedson (inköpt på ovanstående auktion); Ingegerd och Gunnar Gustafsson; Privat samling (i arv från ovanstående); Bukowski Auktioner AB, auktion 580, "Vårens Klassiska Auktion", 2 - 5 juni, 2014, kat. nr 591; Privat samling.