597
1352093

Francois De la Croix

(Frankrike, 16/1700-tal)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
87 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Francois De la Croix
(Frankrike, 16/1700-tal)

"Karl XII”(1682-1718)

Duk lagd på pannå 82 x 65 cm. A tergo överfört från originalduken "Charles XII Roy de Suède. fait à Warsouie au mois de May 1702".

Proveniens

Inköpt i Paris 1920 av professorn i medicin Johan Almkvist (1869-1945), därefter i arv.

Gripsholms slott, "Gripsholmsjubileet", 1937.

Karolinska förbundets årsbok, 1920.
Svenska Dagbladet den 9 jan 1921.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band III, sid 382. (SPA 1925:8), avb helsida pl 332. (Tillhörande professor J Almkvist, Stockholm)

Karl XII:s uppehåll i Warszawa 1702 kom att bli dokumenterat genom ett par porträtt. Vid vistelsen i Warszawa såg Karl XII ett porträtt föreställande August den Starke (August II) som en fransk målare höll på att slutföra. I maj detta år kom Karl XII att sitta modell för Francois De la Croix.