615
1363659

Egron Lundgren

(Sverige, 1815-1875)
Egron lundgren, indisk flicka.

Indisk flicka

Tusch, akvarell och gouache 30 x 23,5 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris:
9 500 SEK
Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 12 dec 1883, kat. nr 89, ("Indisk flicka, osignerad", såld för 180 kr); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 562, "Vårens klassiska", 14 - 17 juni 2011, kat. nr 463.

Karl Asplund, "Egron Lundgren II, 1859-1875", 1915, bilaga D, sid 164, under år 1883.

Utförd efter Lundgrens vistelse i Indien 1858-59.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801