625
1357722

Erik Tryggelin

(Sverige, 1878-1962)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Klubbat pris

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Erik Tryggelin
(Sverige, 1878-1962)

Fiskmarknaden Kornhamnstorg, Stockholm

Signerad Erik Tryggelin och daterad 1909. Duk 210 x 150 cm.

Proveniens

Bankmannen och handlaren Oskar Svensson (1879 - 1972), Ulricehamn, inköpt tidigt 1900-tal; Därefter i arv till nuvarande ägare.

Med impressionistens penselföring och färgkänsla har Erik Tryggelin fångat kvinnorna vid fiskmarknaden på Kornhamnstorg en vinterdag för över ett sekel sedan. Det är kväll och gatlyktorna har börjat tändas och ljusen speglar sig i vattnets vågrörelser. Det Laurinska husets spira avtecknar sig mot himlens blå skymningstoner. Auktionens målning är en intensiv ögonblicksbild som vittnar om konstnärens dragning till impressionismen. Tryggelin sökte sig till Paris de påföljande åren 1911-12 och kom då utföra flera impressionistiska målningar i olja med stor teknisk skicklighet och känsla. Auktionens målning är med sina ljuseffekter, färgbehandling och kontraster ett viktigt verk i konstnärens oeuvre. Målningen, som inte tidigare varit ute på auktion, är samtidigt ett unikt tidsdokument från Stockholm. I Den svenska fotografins historia 1840–1940 (Rittsel/Söderberg, 1983) beskrivs konstnären Erik Tryggelin som en samhällsreporter som ”på sina ständiga vandringar efter motiv alltid hade kameran med sig. Om man vill veta hur sekelskiftets människor såg ut, rörde sig och var klädda så skall man börja med att titta på Tryggelins fotografier, målningar och teckningar.”