632
1344185

Carl Sparre

(Sverige, 1648-1716)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl Sparre
(Sverige, 1648-1716)

Vidsträckt landskap med jägare.

Signerad Carl Sparre och daterad A 1712 Moholm a tergo. Papper lagd på pannå 14 x 18,5 cm.

Proveniens

Carl Sixtenson Sparre (1863-1917) gift med
Hilda Denninghoff (1868-1948), Gunnebo slott, Västergötland.
Deras dotter Britta Sparre gift Vitzthum (1890-1963)

Carl Sparre (1648-1716) var friherre till Mohom, Västergötland