635
1360423

Salomon van Ruysdael

(Holland, 1600-1670)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 100 - 52 600 EUR
36 500 - 54 700 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Salomon van Ruysdael
(Holland, 1600-1670)

Flodlandskap med fiskare, figurer och båtar

Monogramsignerad och daterad 1637. Uppfodrad duk 102 x 127 cm. Förgylld gustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i de von Platenska samlingarna på Örbyhus, Uppland.
Tidigare i de Klingsporska samlingarna på Råbäck, Västergötland, därefter i arv.

Olof Granberg, ”Coll. Privées de la Suède”, 1886, 458; ”Trésors d’art en Suède II”, 307 (dat. 1634) och III, 6 (dat. 1637).
Wolfgang Stechow, ”Salomon van Ruysdael”, 1975, upptagen i katalogen, kat nr 446.
(Monogramsignerad och daterad 1637 eller 1634).