638
1362766

Hilding Werner

(Sverige, 1880-1944)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Hilding Werner
(Sverige, 1880-1944)

Motiv från Glafsfjorden, Värmland

Signerad H Werner och daterad 1915. Duk 37 x 100 cm.

Konstnär

Skaffade sig under studietiden inkomster som karikatyrtecknare. I Richard Berghs målarskola vaknade hans intresse för landskapsmåleriet och efter återflytten till sin barndoms landskap Värmland förblev han en romantisk stämningsskildrare av hembygden under påverkan av medlemmarna i Rackstad-gruppen.
Representerad på Värmlands museum i Karlstad.