Motiv från Glafsfjorden, Värmland
Signerad H Werner och daterad 1915. Duk 37 x 100 cm.
Skaffade sig under studietiden inkomster som karikatyrtecknare. I Richard Berghs målarskola vaknade hans intresse för landskapsmåleriet och efter återflytten till sin barndoms landskap Värmland förblev han en romantisk stämningsskildrare av hembygden under påverkan av medlemmarna i Rackstad-gruppen.
Representerad på Värmlands museum i Karlstad.