644
1330889

Per Hasselberg

(Sverige, 1850-1894)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Per Hasselberg
(Sverige, 1850-1894)

"Näckrosen"

Signerad P. Hasselberg. Gjutarstämpel Otto Meyers Eftr. Fud. Grönpatinerad brons. Höjd 10 cm, längd 25,5 cm (inklusive stensockel höjd 12 cm, längd 28 cm).

"Per Hasselberg 1850-1894", R. Bergh A. Wallander m.fl. (red.), SAK, 1898. Motivet omnämnt samt jfr skulpturen i marmor med samma motiv på s. 39.
"Per Hasselberg", Elsebeth Welander Berggren m.fl (red.), 2010, Motivet omnämn s. 7, s. 65, s.68-74, illustrationer av andra exemplar i brons eller marmor se s. 8-9, s. 19, s. 60-62 samt s. 73 där modellen Signe Larsson poserar framför ett exemplar i naturlig storlek.

Näckrosen är en skulptur av en liggande kvinnofigur ursprungligen utförd i gips av Per Hasselberg 1892.

Näckrosen avbildar en ung kvinna som ligger utsträckt på ett stort näckrosblad i vattnet, omgiven av ytterligare näckrosor. I vattnet kan ses gubbhuvuden, symboliserande vattenväsen som exempelvis Näcken.

Skulpturen ställdes bland annat ut på Världsutställningen i Chicago 1893.

Modellen till skulpturen var Signe Larsson (född 16 februari 1877), med vilken Hasselberg 1893 fick dottern Julia.

Konstnär

Per Hasselberg var en svensk skulptör född i Ronneby, Blekinge. Han började sin bana som timmermanselev, snickarlärling och ornamentbildhuggare. Hasselberg studerade senare vid Ècole des Beaux-Arts i Paris. Han var en av Sveriges ledande skulptörer vid 1800-talets slut och var nära vän med Prins Eugen i vars konstsamling han finns representerad. Hasselberg var den förste svenske skulptören att erhålla guldmedalj på Parissalongen och han var en tongivande kraft inom opponentrörelsen. Kända verk av Hasselberg är ”Snöklockan” som bland annat finns i Nationalmuseums samlingar, ”Grodan”, ”Grodungen” och ”Näckrosen”.