656
975595

André Derain

(Frankrike, 1880-1954)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
André Derain
(Frankrike, 1880-1954)

"Portrait de Raymonde"

Signerad Derain. Utfört 1934. Olja på uppfodrad duk 41 x 33,5 cm. Certifikat från Comité André Derain medföljer verket.

Proveniens

Inköpt i London på 1940-talet av Björn Prytz (1887-1976) svensk industriman, diplomat och riksdagsledamot, Sveriges sändebud i London under andra världskriget; Därefter i arv till nuvarande ägare.