Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
656
975595

André Derain

(Frankrike, 1880-1954)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
André Derain
(Frankrike, 1880-1954)

"Portrait de Raymonde"

Signerad Derain. Utfört 1934. Olja på uppfodrad duk 41 x 33,5 cm. Certifikat från Comité André Derain medföljer verket.

Proveniens

Inköpt i London på 1940-talet av Björn Prytz (1887-1976) svensk industriman, diplomat och riksdagsledamot, Sveriges sändebud i London under andra världskriget; Därefter i arv till nuvarande ägare.