696
1360371

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Sommarlandskap med pilvall"

Signerad Jonson 1910 alias Gust. Rydberg 1910. Duk 62 x 135 cm.

Proveniens

Rådman Torsten Jungbeck, Trelleborg.
Privat samling.

Kungliga Akadiemien för de Fria Konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergsutställningen", oktober 1920, kat. nr 215 (då tillhörande T. Jungbeck, Trälleborg).

Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg - Skånes målare", SAK, 1925, upptagen i katalogen som nr 640 med titel "Sommarlandskap med pilvall, skånsk gård, kvarn och kor vid näckrosvik", avbildad s. 130.