Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
700
1358027

Georg Engelhard Schröder

(Sverige, 1684-1750)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Georg Engelhard Schröder
(Sverige, 1684-1750)

"Thure Gabriel Bielke" (1684-1763)

Signerad George Schröder pinxit (kopierad från den ursprungliga duken). Uppfodrad duk 79 x 62,5 cm.

Proveniens

Tidigare i de Bielkeska samlingarna på Tureholm, Södermanland, därefter i arv.

Thure Gabriel Bielke var en svensk greve, krigare och statsman.