702
1362026

Lorens Pasch d ä

(Sverige, 1702-1766)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 590 - 8 790 EUR
7 000 - 9 330 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Lorens Pasch d ä
(Sverige, 1702-1766)

"Christina Anna Brahe" (1717-1739)

Signerad "målat af Lorentz Pasch" a tergo, och med rött lacksigill med alliansvapen för ätterna Gyllenstierna af Björksund och Helgö samt Brahe. Duk 81 x 65 cm.

Proveniens

Nils Gyllenstierna af Björksund och Helgö (1670-1731) och
Ulrika Juliana Brahe (1704-1765)
Sedermera i samlingarna på Hånö, Södermanland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 115. (SPA 1916:55).

Christina Anna Brahe var dotter till Abraham Brahe (1669-1728), till Skokloster, Rydboholm, Bogesund, Brahehus mfl. och gift med Carl Fredrik Hamilton af Hageby (1705-1753) i hans första gifte, se auktionens nummer 701. Hon var syster till Ulrika Juliana Brahe (1704-1765) gift med Nils Gyllenstierna af Björksund och Helgö (1670-1731), vilkas lacksigill sitter a tergo.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

634. Torsten Renqvist, "Fågel Fenix". Ur "Noaks ark".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK