706
1318037

Willem van Mieris, efter

(Holland, 1662-1747)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Willem van Mieris, efter
(Holland, 1662-1747)

Bråkstaken

Signerad W. van Mieris och otydligt daterad 1692. Koppar 23 x 17,5cm. (Kopparplåt med motiv för etsning a tergo).

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 362, 5-8 nov 1958, kat nr 238, avb pl 37.
Generalkonsul Erik Ljungbergs (1884-1958) samling, Stockholm.

Hoofstede de Groot, ”Beschreibendes und Kritisches Verkzeichnis der Werke der Hervorragendsten Holländischen Maler des XVII Jahrhunderts”, 1928, band X, ”Willem van Mieris”, jfr kat nr 222. Daterad 1683, pannå 21 x 16 cm. (Gemäldegalerie, Wien (Gemäldegalerie, 585)