Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
711
1340202

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

Skogsbäck

Signerad O. Hesselbom och daterad 1893. Duk 110 x 69. Samtida ram med dekor av grankvistar och kottar.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 475, "Internationella Höstauktionen", 30 oktober - 1 november 1990, kat. nr 39.

Karl Jäder, ”Otto Hesselbom - Ett konstnärsöde”, 1952, jfr målning från 1894, avbildad s. 69.