711
1340202

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

Skogsbäck

Signerad O. Hesselbom och daterad 1893. Duk 110 x 69. Samtida ram med dekor av grankvistar och kottar.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 475, "Internationella Höstauktionen", 30 oktober - 1 november 1990, kat. nr 39.

Karl Jäder, ”Otto Hesselbom - Ett konstnärsöde”, 1952, jfr målning från 1894, avbildad s. 69.