713
1362208

Bruno Liljefors

(Sverige, 1860-1939)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 100 - 61 800 EUR
46 000 - 64 500 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Bruno Liljefors
(Sverige, 1860-1939)

"Gråsparvar bland törnen"

Signerad Bruno Liljefors och daterad 1886. Pannå 17 x 26,5 cm.

Proveniens

Chefredaktör Torgny Segerstedt, Göteborg; Stockholms Auktionsverk, "Stora Kvalitén", 4 - 6 juni, 2003, kat. nr 2148; Åmells Konsthandel. Stockholm; Privat samling.

Åmells Konsthandel, Stockholm, Vårutställning 2004, kat. nr 11.

Auktionens målning med sparvar är ett utsökt exempel på Bruno Liljefors måleri när det är som bäst. De små, raffinerade samt intima naturutsnitt som härrör från 1880-talets produktion tillhör också konstnärens mest älskade samt eftertraktade verk. I dessa djärvt beskurna kompositioner går konstnären oerhört nära inpå motiven vilka avbildar den uppländska naturens varierade djurliv. Kompositionsmodellen bär tydliga spår av influenser från samtida franskt måleri samt, inte minst, de japanska träsnitt vilka var "à la mode" under 1880-talet, även om Liljefors själv förnekade att han någonsin studerat japansk konst.

När han återger dessa sin hemtrakts skogsbackar, åkrar och vidsträckta ängar med deras kryllande djurliv, väljer han emellertid "branta" perspektiv samt överraskande asymmetriska vinklingar, med blommor, grässtrån eller, som i katalognumret, fågelboets grenar (vars kalligrafiska återgivning minner om asiatisk konst...) med de tre sparvarna alldeles i förgrunden.

Målningen ”Sparvar” är ett intressant tidigt arbete av Liljefors som är ett påtagligt bevis för den innerliga kärlek som Liljefors, livet igenom, hyste för den svenska naturen.

Konstnär