724
1363700

Gustaf Wilhelm Carleson

(Sverige, 1785-1857)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
12 500 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Gustaf Wilhelm Carleson
(Sverige, 1785-1857)

Landskap med segelbåtar och en kritpiperökande man samt Landskap med torvtäckta hus vid ett vattendrag

Signerade och daterade ”Dedié à Mr Le Capitaine de Carleson 1801 / par son très humble & très obéissant fils G: W: Carleson. 1801.”, respektive ”Dedié à Madame de Carleson par son très humble & très obéissant fils G: W: Carleson 1801”.
Tuschlavering
30,5 x 39,5 cm., bildyta 22 x 33.3 cm. respektive 30,7 x 40,5 cm., bildyta 22.1 x 33.3 cm.

Proveniens

Gåva av konstnären till sina föräldrar kapten Edvard Carleson (1750-1837) och Fredrika, née Granschoug (†1806);
genom arv åter till konstnären i hans gifte med sin kusin Anna Charlotta Granschough (1793-1881), sedan 1828 innehavare av Odensviholms säteri, Västerviks kommun;
deras son, Kapten Carl Otto Gustaf Carleson (1833-1881), gift med Maria Viktorine Fleetwood (1834-1904);
genom arv kvar på Odensviholm till 1974 då akvarellen såldes i samband med skildringen av Odensviholms bibliotek;
auktion, Stockholm, Libris Auktioner, ”Odensviholms Bibliotek”, II, 1974, nr. 874

Dessa exceptionellt välbevarade laveringar utfördes av Carleson när han endast var 15 år gammal. Gustaf Wilhelm Carleson var militär, men tog som överste avsked 1828 och flyttade till Odensviholms säteri, vilket hans hustru, Anna Charlotta Granschough (1793-1881), samma år hade ärvt. I utförande visar laveringarna inflytande från Gustav III:s laveringar, vilka vanligtvis var baserade på kopparstick.