752
1355259

Hans Andreas Dahl

(Norge, 1881-1919)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Hans Andreas Dahl
(Norge, 1881-1919)

Fjordlandskap med sittande kvinna

Signerad Hans Andreas Dahl. Duk 69 x 98 cm.

Proveniens

Fredrik Carlson, grosshandlare och hattfabrikör, Tollare Gård och Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Målningen finns avfotograferad i en interiörbild från familjens våning på Torstenssonsgatan 3 i Stockholm. Bilden finns på Nordiska museet och är tagen ca 1935. Se foto.