780
1346426

Carl Gustaf Hellqvist

(Sverige, 1851-1890)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Carl Gustaf Hellqvist
(Sverige, 1851-1890)

Vinterbild med barn på sparkstötting med gran

Signerad C-G Hellqvist och daterad München 1884. Duk 42 x 33 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären i München på 1880-talet.
Därefter i arv till nuvarande ägare.