792
1341167

Andreas von Behn

(Sverige, 1650-1713)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
60 100 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Andreas von Behn
(Sverige, 1650-1713)

Konungarnas tillbedjan och Kristus bland doktorerna, ett par.

Signerade A. von Behn fec och daterade 1706. Koppar, vardera 24 x 19,5 cm.

Andreas von Behm föddes i Kristianopel i Blekinge. Efter studier i utlandet, främst i London, kom han 1677 till Stockholm och blev två år senare anställd som "Kabinet konterfejare" hos änkedrottning Hedvig Eleonora. Von Behm var dvärgväxt. Endast ett porträtt av honom är känt; av David von Krafft från omkring är 1700 föreställande honom i allongeperuk. (Statens porträttsamling, Gripsholm). Von Behm stod nära i kontakt med David Klöcker Ehrenstrahl, och överförde flera av hans verk i miniatyrformat.