794
1320322

Giovanni Ottaviani

(Italien, 1735-1808)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giovanni Ottaviani
(Italien, 1735-1808)

Två portar samt en sektionsbild från Rafaels Loggior i Vatikanen.

Tre stora, rikt handkolorerade etsningar från serien "Loggie di Rafaele
nel Vaticano", som utgavs i Rom 1772-77. Gravyrerna utfördes av Giovanni
Ottaviani och Giovanni Volpato efter förlagor av Gaetano Savorelli,
Luigi Teseo och Pietro Camporesi.
Portarna: Största bladmått 90,8 x 48,5 cm. Sektionsbilden, sammansatt av
3 blad: 45 x 174 cm.

Proveniens

Inköpta på en resa i Italien 1908.