798
1363974

Giovanni Volpato

(Italien, 1733-1803)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giovanni Volpato
(Italien, 1733-1803)

Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.

Sex stora, rikt handkolorerade etsningar från serien "Loggie di Rafaele
nel Vaticano", som utgavs i Rom 1772-77. Gravyrerna utfördes av Giovanni
Ottaviani och Giovanni Volpato efter förlagor av Gaetano Savorelli,
Luigi Teseo och Pietro Camporesi.
Varje plansch sammansatt av två blad. Största bladhöjd 118,8 cm, största
bredd 51 cm. Ett blad med små kantlagningar på baksidan.

Proveniens

Inköpta på en resa i Italien 1908.