Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
804
1351976

Carl August Ehrensvärd

(Sverige, 1745-1800)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Carl August Ehrensvärd
(Sverige, 1745-1800)

”Priapusfest”

Signerad Ehrensvärd och daterad Finspong d. 9 Aug. 1798. Tuschlavering, bladstorlek 20,5 x 32,3 cm.

Proveniens

Tidigare i Christofer Eichhorns samling,
Försåld genom;
Bukowski Auktioner AB, auktion 66, 24 jan 1891, kat nr 737. (”Priapusfest”),
därefter i arv.